Menü

Mitikus történelem

Írások

Videók

Kapcsolat



BannerCsere2004 - 1:1






Imrédy belpolitikája. Prohászka Ottokár.  Horthy Miklós.
 


Horthy Miklós

(Kenderes, 1868. jún. 18. - Estoril, Portugália, 1957. febr. 9.)
tengerésztiszt, Magyarország kormányzója

A debreceni kollégiumban tanult, majd 1886-ban, a fiumei tengerészeti akadémia elvégzése után tengerészhadapróddá nevezték ki. 1900-ban sorhajóhadnagy lett majd 1908-1909-ben a Taurus parancsnoka. Később mint korvettkapitány Ferenc József király szárnysegéde volt. Az első világháború kitörését követően különbözo hadihajókon szolgált.

Az 1917 májusában az otrantói ütközetben megsebesült. Gyógyulása után még egy ideig hajóparancsnokként működött, majd visszavonult kenderesi birtokára. 1919-ben Károlyi Gyula kormányában elvállalta a hadügyminiszteri tárcát, Károlyi lemondását követően a nemzeti hadsereg fővezére lett. A Tanácsköztársaság után 1920. március 1-jén a nemzetgyűlés Magyarország kormányzójává választotta, ezt a tisztet 1944. október 15-ig töltötte be. 1921-ben Bethlen Istvántbízta meg kormányalakítással, azzal a reménnyel, hogy sikerül megállítani az inflációt, helyreállítani az alkotmányos rendet. Horthy nevéhez fűződik a kétkamarás országgyűlés megalapítása.

Belpolitikájában a nagybirtokosokra és a tőkésekre támaszkodott, és határozottan fellépett a kommunisták ellen. Külpolitikájának alapvető célja volt a trianoni döntés revíziója. Elsősorban a nyugati hatalmakkal kereste a kapcsolatot. A II. világháború menetének alakulása arra vezette, hogy kilépjen a háborúból. A háború befejezése után egy ideig amerikai fogságban volt Németországban. A jugoszláv kormány mint háborús bűnöst kikérte, de az USA kiadatását. A nürnbergi perben tanúként hallgatták ki. Portugáliában halt meg, 1957-ben. 1993-ban Kenderesen újratemették. Emlékiratai Magyarországon 1990-ben jelentek meg